NHL 06
Začátek podzimu je tradičně časem, kdy jsme zvyklí na snůšku nových ročníků sportovních sérií z dílny herního giganta EA Sports, resp. kanadské pobočky EA. V našich končinách se jedná co do popularity především o fotbal a hokej. Předznamenáním příchodu obou jmenovaných bylo nedávno vypuštěné demo NHL 06. Na vyřčenou otázku, zda se plná verze nějak hratelnostně liší od dema, odpovídám hned v úvodu záporně, takže si každý v demu může zdarma osahat to, co najde i v krabici s plnou hrou.
Nebývá to zdaleka pravidlem, ale rok od roku se EA rozhodnou zahrnout do hry i naši mateřštinu. Letošní ročník patří z tohoto pohledu k vyvoleným a hra, kterou pořídíte v našich končinách, je krom mluveného komentáře kompletně v češtině. I když by na první pohled mohla vypadat snaha o lokalizaci sportovní hry jako zbytečná kosmetika, opak je pravdou a to zejména v Dynasty módu, kde krom honění se za pukem plníte i roli manažera. To v sobě nese četnou agendu spojenou s vyřizováním emailů, sledováním statistik, nabídek a dalších činností, kde je správné porozumění psanému textu alfou a omegou. Na škodu by nebyl ani správný výklad herních nastavení, aby každý hned věděl, co který parametr znamená a jak asi hru ovlivní. Suma sumárum je tedy nápad na lokalizaci hry zcela jistě na místě a chuť zakomponovat mezi podporované jazyky i češtinu nelze než pochválit.
• Čeština být můj kobylek
Výsledek krom nápadu závisí především na realizaci, a zde už tolik pochval lokalizátorům udělit nelze. Neřestí letošního překladu je fakt, že najatý překladatel asi hokeji příliš neholduje, o to méně počítačovému, a těžko říct, zda hru kterou překládal vůbec kdy viděl. Dokážu si představit některé svízele, které překlad z angličtiny do naší proslule složité mateřštiny mohou doprovázet, a leccos bych z gramatického hlediska toleroval. Překlad NHL 06 ale nezarazí ani tak lámanou gramatikou jako spíš zkomoleným názvoslovím.



TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek
Mnohdy jsou přeložené výrazy zavádějící anebo zcela matoucí. Jako příklad uvedu třeba takové „ústředí údajů“, což je spojení, které neprozradí nic a asi těžko by ho člověk v normální mluvě použil. Do stejné kategorie bych zařadil „místo tvoření“, což je opět pojem dost abstraktní a v naší mluvě byste jej asi těžko hledali, stejně jako v hokejové hantýrce název útočné taktiky „zbourej bránu“.
Zatímco nad výše uvedenými se můžeme pousmát, do kategorie těžších případů bych zahrnul pojmy, které způsobí zmatek. Taková „změna formace“ je ve skutečnosti obyčejné vystřídání pětky, „opakování trestné střelby“ není nic jiného než četnost pískání trestných nájezdů, blábol „přihrávky k asistenci“ má být ve skutečnosti „asistence u přihrávek“, „přerušené přihrávky“ správně znějí „zachycení přihrávek“ a třeba v soubojích najdete pojmy jako „horní pěst“ či „nízká pěst“. Možná by jednu horní pěst zasloužil překladatel, případně ten, kdo byl za celou lokalizaci odpovědný.
Otázka hratelnosti NHL 06 je vcelku diskutabilní věc a narazili jsme na ni jak v dojmech z dema, tak i v následné diskusi k danému článku. Hratelnostní hodnocení je velice individuální a názory na ně se mohou diametrálně lišit podle toho, co kdo od hry očekává. Já se pokusím pokud možno objektivně zmínit chování hry v jednotlivých situacích a sami si pak udělejte obrázek o tom, co je vašemu vkusu blízké a co nikoli.
• Golmani
Začněme třeba golmany, kteří byli v historii počítačového NHL vždy oporou týmu. Jejich mnohdy až zázračné zákroky sváděly k hledání tutovek, čili jakýchsi děr v inteligenci, kterými šlo účinně skórovat. Letos je tomu zcela jinak a zázračnosti brankářů je odzvoněno. Nemohu se ale ubránit pocitu, že nyní se role golmanů zcela otočila a patří naopak ke slabině týmů, což je úplně opačný extrém. Překonat golmana už není problém, což potěší zejména ty, kdo hokejem netráví každý večer několik hodin, a hrají spíše pro pobavení.



Zaplesat lze nad skutečností, že se dá skórovat řadou způsobů, ať už střelbou z pásma, dorážkami, onetimerem, po samostatném nájezdu, zpoza brány či třeba tečováním střel. Branky padají a to je dobře. Padá jich ale neúměrně moc a většinu jich lze zařadit do kategorie „laciné“. Poznáte to při úročných snahách počítače, který na nejvyšší obtížnost sází branky, kdy se mu zachce. Golman si hodně špatně kryje branku, často nechává zcela volnou tyč na straně, ze které najíždí útočník a jeho oblíbenou reakcí na křižující puk je žuchnutí na led. Na jednu stranu tedy odpadá potřeba hledání tutovek a branky lze sázet velice rozmanitě, na straně druhé jsou tu zcela nereálné statistiky v úspěšnosti zásahů, vysoké výsledky dosažené převážně lacinými góly.
Chování golmanů je hodně stereotypní a tak po chvíli dokážete vytušit, jak golman na danou situaci zareaguje a co na něj kdy platí. Bohužel nejde brankářskou dovednost upravit jinak než na úkor soupeřova týmu jediným posuvníkem. Tady by se velice hodila před lety nepochopitelně zatracená, ale mnohem šikovnější možnost nastavovat oba brankáře nezávisle na sobě.
• Obrana
Za ještě větší slabinu letošního ročníku považuji obranu, respektive její absenci. NHL 06 představuje ze strany počítače v podstatě bezkontaktní hokej, kdy v okamžiku, kdy je puk na vaší holi, se soupeřovi hráči odjedou strategicky rozestavit, aniž by se vám nějak snažili v rozvinutí útoku bránit. Výsledek je ten, že není potřeba se do útoků hnát a využívat každého zaváhání soupeře. V klidu si můžete ve vlastním pásmu rozmyslet co a jak zkusíte provést, do útoku puk vyvezete bez obtíží a i tam si lze vytvořit akci jakou chcete. Počítač do vás nijak výrazně nejde a to ani v případě, že vozíte puk před jeho golmanem.
Vypracování gólové šance není vůbec problém a je jen na vás, jak dlouho chcete v pásmu kvedlat, zda zvolíte tvrdou střelu, vyčkáte na vhodný okamžik a zkusíte přihrávku na onetimer z bezprostřední vzdálenosti, uděláte závar ve snaze dorazit odražený puk či se rozhodnete pro nájezd a kličku před samotným golmanem. Obránci vůbec nevykrývají ani prostor za brankou, kam lze bez potíží kdykoli zajet a rozehrát akci odtud, případně se pokusit zasunout puk kolem tyčky pod golmana, což často vyjde.



Hra navzdory líbivému kabátu skutečný hokej moc nepřipomíná, fyzického kontaktu je minimum, prostor před brankou ani za ní není nijak zvlášť střežený. Kdo si rád sáhne na dno a těší jej tuhý protivník, moc si neužije. Komu snadnost vypracování gólové akce nijak nevadí a spíš mu volnější hra vyhovuje, bude mnohem spokojenější. Celkově je ale možné hru charakterizovat jako hodně stereotypní, po pár zápasech pochopíte schéma, podle nějž se všichni hráči staví do pozic i to, jak kde reagují.
• Útok
Počítačem vedený útok tak trochu připomíná pinball. Okamžitě po získání puku následují velice rychlé a přesné přihrávky, kdy se během zlomku vteřiny přesouvá hra do vašeho obranného pásma. Obranné zákroky jakž takž používat lze, od hákování přes bodyčeky, vrhání se do střel či přihrávek a celkem účinně se dají puky i vypichovat. Nicméně to vše v případě, kdy počítač puk veze. Jakmile se rozhodne pro sérii rychlých přihrávek, moc se nechytáte a na branku je dobře zaděláno. Tím spíš, že si obrana moc útočníky nehlídá a tudíž mají dost prostoru a času si přihrávat a najíždět do volného prostoru.
Stupnice účinnosti obranných zákroků jsou volitelné a doporučuji nastavit zachytávání přihrávek, účinnost vypichování puku i účinnost hákování na co nejvyšší hodnoty, pak je hra o poznání hokejovější a máte pocit, že na ledě aspoň k něčemu jste. Nicméně na obrannou hru počítače (ať už protivníka či spoluhráčů) v nastaveních hry nic zázračného nenajdete a jeho všeobecné pasivity se nezbavíte. V podstatě se do kontaktu se soupeřem dostáváte až v nahuštěném prostoru před jeho brankou, a to ani ne tak vy jako puk, který skrze těla budete chtít přihrát nebo vypálit.
Umělá inteligence počítače nedělá moc rozdíl ani v tom, zda hraje oslaben či ne. Při oslabení se žene do útoků se stejnou vervou jako když hraje v plném počtu, a tak se ještě snadněji dostanete v přesilovce do útoku a přečíslení. Nedostatečné napadání soupeře se odrazí i v možnosti sehrát své vlastní oslabení za vlastní brankou, za kterou stačí popojíždět s pukem sem tam, dokud váš vyloučený spoluhráč neskočí znovu na led. Občas po vás sice počítač vyjede některým z útočníků, ale přílišná snaha o získání puku z jeho strany nebude a lehce odoláte. Podezřele často se stává, že když si takhle za brankou hraji s pukem a soupeř po mě vyjede, při prvním kontaktu je mu odpískán faul a jeho přesilovka tím končí.



Zmíním zde skutečnost, kdy se díky střídání soupeře dostanete celkem často (v každém zápase to asi zažijete aspoň jednou) do samostatného úniku. Všiml jsem si také zajímavé věci při automatickém střídání, kdy při útoku soupeře obránce, který hlídá ujíždějícího útočníka, si klidně odjede na střídačku.
• Hratelnost
Z předchozích odstavců se dá vydedukovat, jak je to letos asi s hratelností a komu je hra určena. I na nejvyšší obtížnost se hraje odlehčeně, nekontaktně, bez napadání, s velkým prostorem a časem pro klidné rozvíjení akcí všeho druhu. Dostat se až ke golmanovi či zkusit skórovat jakýmkoli jiným způsobem není problém a zápas bez branek snad odehrát ani nelze. Ze superhvězdných golmanů se staly naopak slabiny týmu, které v přímé konfrontaci s útočníky nepřiměřeně snadno a často kapitulují, odrazem čehož jsou jejich zoufale slabé statistiky úspěšnosti. NHL 06 je hodně útočný hokej, hra se často přelévá od jedné branky ke druhé, většina akcí končí nebezpečným pokusem nebo rovnou gólem.
Za vyzdvihnutí stojí minimum situací, kdy se puk nachází mimo hole hráčů. Přihrávky snadno a přesně nacházejí adresáta, puk se doslova lepí na hůl a to i přes novinku, kterou je občas chvilkové odskočení puku od hole útočníka. Navzdory možnosti si vytvářet libovolné akce a skórování na sto způsobů je hra stereotypní, kdy se hráči chovají a pohybují podle jednoduše prokouknutelného schématu. Díky minimu interakce se hra nijak nekouskuje a tak vypadá jeden útok jako druhý, ať hraje Bělorusko či Avalanch.
Zde už tedy jen shrnu, že hra dovoluje krom přihrávky po ledě i vzduchem střelbu švihem a zápěstím. Dále v útoku využijete automatickou kličku a nechybí ani známé možnosti řídit hráče bez puku, do češtiny přeložené jako „ovládání hráče bez puku“ a „podpora hráče bez puku“. Z obranných zákroků tu máme vyhození puku, bodyček, hákování a vypichování, případně lehání do střel a přihrávek. Obranným zákrokům jde nastavit jejich intenzita nebo chcete-li účinnost.



• Nabídka herních módů...
... zahrnuje krom hry online klasický přátelák, sezónu a tři tzv. „elitní ligy“, konkrétně ligu německou (DEL), švédskou (Elitserien) a finskou (SM-liga). Dále lze sehrát mezinárodní turnaj (i online) anebo sehrát ve dvou až čtyřech lidech "EA Free For All", což je společná honěná na jednu branku, omezená časově nebo počtem vstřelených branek, kam jde přidat až dva počítačem ovládané obránce. Tréninky zde opět nenajdete, ale vzhledem k jednoduššímu ovládání není jejich absence nijak bolestivá a vše potřebné se dá nacvičit přímo ve hře.
Online hra je možná jak přes oficiální servery, tak i stylem peer-to-peer, čili propojením dvou počítačů přes jejich IP adresy, což bude v našich končinách asi využitelnější způsob, navzdory jeho omezenějším možnostem. Rozhodně ale zapomeňte na klasický vytáčený modem, pro rozumný provoz budete potřebovat trochu silnější a kvalitnější linku.
• Další možnosti
Hra nabízí tradičně čtyři obtížnosti, přičemž ani ta nejvyšší nedá zkušenějšímu hráči nijak zabrat. Při manuálním míření oceníte novinku v podobě terčíku, který se objevuje v prostoru branky v místě, kam máte zaměřeno. Terčíky využijete i při používání tlačítka pro automatickou kličku, na jejímž závěru hráč automaticky střílí právě do míst, kam budete mít zaměřeno. Sluší se asi doplnit, že tam, kde je terčík není místo, kam puk po vystřelení poletí, ale je to pouze bod, do nějž míříte. Přesnost střely je pak dána řadou jiných faktorů.
Hračičkové si užijí v již zmiňovaném „Místě tvoření“. Zde vám hra dovolí vytvořit vlastní hráče, případně editovat hráče již existující. Vyhrát si lze od barvy a stylu vousů, jizev či odstátých uší až po charakteristiky dovednostní, které se pak odrazí i v platovém výměru daného hráče. Novinkou NHL 06 je možnost použít vámi vytvořené hráče i týmy v dynastii, kam můžete nastoupit i s libovolným týmem z elitní ligy.



• Audio-video
Jasným faktem je, že EA v audiovizuální stránce opět jasně dominují. Skvělá práce grafiků na zpracování kluziště, hráčů i ochozů je umocněna animacemi, které i v detailních pohledech vypadají přirozeně. A to jak při hře samé, tak i při přerušeních, radostných ovacích, záběrech na střídačku či závěrečných sestřizích. Krom parádního vzhledu má grafické zpracování NHL 06 obrovský vliv na přehlednost, kdy nebudete mít žádné problémy s orientací na kluzišti a zjišťováním, kde se vlastně nachází puk a kdo jej zrovna má v držení. Fanoušci padajících přileb i odlétávajících lahví budou rovněž ukojeni, takže hře po této stránce nelze vytknout opravdu vůbec nic.
Úvodní intro se letos žádné nekoná, při nástupu na led také uvidíte pořád dokola to samé, meziherních sekvencí není zrovna moc, ale to až tak nevadí a na atmosféře to příliš neubere. Naopak ji ještě podpoří hudební doprovod čítající třináct skladeb, které lze volitelně přehrávat zabudovaným Jukeboxem umístěným přímo do menu hry. Bohužel si žádné svoje skladby nenaimportujete a jukebox umí pouze skladbu přehrát či její přehrávání zrušit. Herní audiovizuální stránka je tedy velice povedená a zaslouží jednoznačnou pochvalu, pod název jukebox bych ale dokázal nacpat víc legrace jako třeba import vlastních skladeb.
Grafické zpracování se odráží krom vlastní hry i v nabídkách a zde by se dalo určitě ještě zapracovat na přehlednosti některých obrazovek, zejména při statistikách, které by byly účelnější, kdyby se do nich vešlo (a ono by to šlo) podstatně více údajů naráz. S menu pak souvisí jeden drobný neduh, a to jejich ovládání. Někdy přestane fungovat gamepad a to, co šlo ještě před chvílí ovládat jeho tlačítky, najednou odbouchnete pouze klávesnicí, což je škoda.
• Simulace utkání
Celkově NHL06 působí, jako by šlo spíš o úpravu předchozí verze než o nějaký revoluční ročník. Trochu šikovněji je zpracována Dynastie, čili stěžejní herní mod, kde stojí za zmínku možnost pozastavit simulaci utkání a přímo zasáhnout do rozběhnutého zápasu. Simulace totiž neprobíhá okamžitě, ale chvíli trvá a na obrazovce naskakují průběžné výsledky. Simulaci lze tedy přerušit a rozjetý zápas dohrát.



Co jsem zkoušel, tak výsledky simulovaných utkání vycházely vesměs v neprospěch mého týmu, a to i v případě, že můj papírově silnější tým hrál utkání se slabšími soupeři. Takže simulování zápasů sice šetří čas, nicméně je to na úkor bodového hodnocení. Ještě zmíním opakované záznamy, které nejdou ukládat, takže nebude potřeba diskutovat o tom, zda jejich načítání by nešlo konečně udělat aspoň trochu přítulněji.
• Závěr
Ač je audiovizuální podání na vysoké úrovni a vybudí v hráči chuť do hry, diskutabilnější je hratelnostní stránka, která je zaměřena spíše na oddechové hraní silně arkádovitého hokeje. Jednoduché ovládání, nijak vysoká obtížnost, minimum kontaktů, benevolence obrany a z ní pramenící snadnost vytváření brankových příležitostí, nijak zázrační golmani. To vše dává tušit, že se NHL 06 vydalo cestou zaujmout především tuctové a příležitostné hráče než se zavděčit skalním fandům hledajícím tuhé soupeře s pořádnou simulací skutečného hokeje a se vším, co k němu patří - tak, jako se to na konzolích úspěšně daří sérii ESPN Hockey.
Osobně si myslím, že by dobrá hra tohoto žánru měla být schopna se zavděčit širokému spektrum hráčů, k čemuž by měly sloužit obtížnosti, ovládací možnosti a herní nastavení, které hráčům nabídne. V případě NHL 06 se tohle příliš nedaří a náročnějšímu uživateli dlouhodobější hratelnost a zábavu nepřinese.
kde
(patrik .jindra, 15. 5. 2009 18:40)